Opportunities & Courses

Celebration of Undergraduate Research Panel Program

The panel sessions for the eighteenth annual Celebration of Undergraduate Research will be held in rooms located on the third floor of the Frank Porter Graham Student Union. Panel sessions have been organized according to thematic tracks. Each presentation will last a maximum of 10 minutes, and there will be time for Q&A at the end of each session. There is a 15-minute break from 2:15-2:30.

Please also view the Poster Program or use the Searchable Program of All 2017 Presenters.

ROOM 3203

Computing & Programming

Moderator: TBA
Room: 3203

1:15-1:25
Evan Gertis (Physics & Astronomy), Programming Stepping Motors with NI LabView
Track: Education
Advisor: Hugon Karwowski (Physics and Astronomy)

1:25-1:35
Lucas deHart (Physics & Astronomy), TUNL: Revealing 50 Years of Excellence in Nuclear Physics
Track: Education
Advisor: Christian Iliadis (Physics and Astronomy)

1:35-1:45
Liz Reeder (Psychology & Neuroscience), Effects of presentation style on the Author Recognition Task
Track: Education
Advisor: Jennifer Arnold (Psychology & Neuroscience)

1:45-1:55
Dayton Ellwanger (Physics & Astronomy), Pedagogy of Quantum Computing: An Investigation Into the Feasibility of Teaching Quantum Computing to Undergraduates
Track: Education
Advisor: Jonathan Engel (Physics)

1:55-2:15 — Questions

2:15-2:30 — BREAK

2:30-2:40
Bhairavi Rajasekar (Biology), Analysis of the Effects of Variations in Chemosensory Genes in Drosophila
Track: Environment
Advisor: Corbin Jones (Biology)

2:40-2:50
Emily Watson-Cook (Environmental Science), Characteristics and Classification of Southern Appalachian Spruce-Fir Forests
Track: Environment
Advisor: Robert Peet (Biology)

2:50-3:00
Jasmine Shah (Psychology & Neuroscience), Hedonic Capacity Influences Motivated Behavior in Autism Spectrum Disorder
Track: Health & Well-Being
Advisor: Gabriel Dichter (Psychiatry, School of Medicine)
Undergraduate Co-Authors: N/a

3:00-3:10
Emily Reckard (Anthropology), Cultivating Belonging: The role of community farming in the lives of refugees from Burma
Track: Health & Well-Being
Advisor: Jocelyn Chua (Anthropology)


ROOM 3205

Narratives of Health

Moderator: TBA
Room: 3205

1:15-1:25
Hallie French (English & Comparative Literature), Haunted Houses, Haunted Memories: Embodiment, Reproduction, and Storytelling
Track: Diversity & Equity
Advisor: GerShun Avilez (English)
Undergraduate Co-Authors: n/a

1:35-1:45
Kaylyn Pogson (Biology), The Cancerous Breast
Track: Diversity & Equity
Advisor: GerShun Avilez (English and Comparative Literature)

1:45-1:55
Mary Glenn Krause (Anthropology), Patrick Livingston Murphy: A Glimpse into An Innovative, Yet Largely Forgotten North Carolinian Mental Healthcare Pioneer
Track: Health & Well-Being
Advisor: Dale Hutchinson (Anthropology)

1:55-2:15 — Questions

2:15-2:30 — BREAK

2:30-2:40
Kyley Underhill (Communication Studies), #BuryTropesNotUs: How queer women create online communities to resist unfair representation
Track: Diversity & Equity
Advisor: Alex McVey (Communication Studies)

2:40-2:50
Jamie Ramos (Information Science), Looking @ the Trolls behind the Screen
Track: Diversity & Equity
Advisor: Leslie Frost (English)

2:50-3:00
Timber Beeninga (Global Studies), The Anti-Apartheid Shanty Protest from 1985 to 1987
Track: The US & Foreign Relations
Advisor: Lauren Jarvis (History)

3:00-3:10
Erin Lewis (Public Policy), BlackCrime BlueShield: How Race Affects Support of Police Body Cameras
Track: Diversity & Equity
Advisor: Courtney Rivard (English and Comparative Literature)


ROOM 3206

Contemporary Policy Issues

Moderator: TBA
Room: 3206

1:15-1:25
Sarah Arney (Philosophy), Open Hearts, Open Minds, Open Doors: Understanding the Debate over the role of LGBT+ Christians in the United Methodist Church
Track: Diversity & Equity
Advisor: Todd Ochoa (Religious Studies)

1:25-1:35
Emily Venturi (Political Science), Economic Integration of Refugees and Migrants in Armenia
Track: Diversity & Equity
Advisor: Niklaus Steiner (Political Science)
Undergraduate Co-Authors: Ana Dougherty

1:25-1:35
Ana Dougherty (Economics), Economic Integration of Refugees and Migrants in Armenia
Track: Diversity & Equity
Advisor: Niklaus Steiner (Center for Global Initiatives)
Undergraduate Co-Authors: Emily Venturi

1:35-1:45
Vishnu Ramachandran (Computer Science), False Hope: Body-Worn Cameras as Community Policing in Durham, North Carolina
Track: Diversity & Equity
Advisor: Torin Monahan (Communications)

1:45-1:55
Sarah Adams (Journalism & Mass Communication), When Whistleblowers Become Traitors: Approaching Internal Relations in the Intelligence Community from a Psychological Perspective
Track: The US & Foreign Relations
Advisor: Joseph Cabosky (School of Media and Journalism)

1:55-2:15 — Questions

2:15-2:30 — BREAK

2:30-2:40
Amanda Lalezarian (Journalism & Mass Communication), What is the future of Judaism in Denmark? (A Documentary examining history from the Holocaust in 1943 to modern life in 2016)
Track: Diversity & Equity
Advisor: Charlie Tuggle (Media & Journalism)

2:40-2:50
Sarah Shannon-Mohamed (History), Beyond the Veil: Exploring Issues of Social Adversity Female Muslim Students at the University of North Carolina at Chapel Hill are Faced With While Integrating Into the Fabric of University Life
Track: Diversity & Equity
Advisor: Tommy Ender (Education)

2:50-3:00
Makaela Jones (Exercise & Sport Science), Psychosocial Antecedents of Athlete Burnout in Black Student-athletes
Track: Diversity & Equity
Advisor: J.D. DeFreese (Exercise and Sport Science)

3:00-3:10
Leah Bishop (Music), Futebol, Feminismo e Funk
Track: Diversity & Equity
Advisor: David Garcia (Music)


ROOM 3209

The Arts in England, 1450-1650

Moderator: Tania String
Room: 3209

1:15-1:25
Jeremy Howell (History), Masculine Aspirations: Young Men Asserting Masculinity Through Arms & Armor in Tudor Portraiture
Track: Fine Arts
Advisor: Tatiana String (Art History )

1:25-1:35
William Yoder (English & Comparative Literature), A Narrative of the Life of the Mind: The Engravings of Bacon’s Sylva Sylvarum
Track: Fine Arts
Advisor: Tatiana String (Art History)

1:35-1:45
Grace Ketron (Journalism & Mass Communication), Francis Delaram’s Print of Queen Elizabeth: Charles I’s Message of Elizabethan Pax
Track: Fine Arts
Advisor: Tania String (Art History Department)

1:45-1:55
Dana Rodriguez (Art), The Notorious Case of Lady Frances Howard
Track: Fine Arts
Advisor: Tatiana String (Art History)

1:55-2:15 — Questions

2:15-2:30 — BREAK

2:30-2:40
Shelby Waldron (Exercise & Sport Science), Training’s Effect on Burnout Over Time
Track: Health & Well-Being
Advisor: J.D. DeFreese (Department of Exercise & Sport Science)

2:40-2:50
Hannah Price (Exercise & Sport Science), Gender Discrepancies in Persistent Symptom Presentation One-Month Post-Concussion in Youth Athletes
Track: Health & Well-Being
Advisor: Johna Register-Mihalik (Exercise and Sport Science)

2:50-3:00
Kathryn Citrin (Biology), The inhibitory protein PMEPA1, but not SMAD7, inhibits BMP signaling in endothelial cells
Track: Health & Well-Being
Advisor: Victoria Bautch (Biology)

3:00-3:10
Grant Cabell (Exercise & Sport Science), The Test-Retest Reliability and Exercise-Driven Changes of UCH-L1 in Healthy, Recreationally Active College Students
Track: Health & Well-Being
Advisor: Kevin Guskiewicz (Exercise and Sports Science)